Our Chalet

O letošních prázdninách jsem získala do své sbírky další nevšední skautský zážitek: Více než týden jsem v srpnu strávila v historií opředené Our Chalet v Adelbodenu uprostřed švýcarských Alp.

[inpost_galleria thumb_width=“200″ thumb_height=“200″ post_id=“3756″ thumb_margin_left=“3″ thumb_margin_bottom=“0″ thumb_border_radius=“0″ thumb_shadow=“0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)“ id=““ random=“0″ group=“2″ border=““ show_in_popup=“0″ album_cover=““ album_cover_width=“200″ album_cover_height=“200″ popup_width=“800″ popup_max_height=“600″ popup_title=“Gallery“ type=“yoxview“ sc_id=“sc1410444806820″]


Toto nejstarší světové centrum WAGGGSu navštěvuje jen málo českých skautů, a proto také WAGGGS nabídl Junáku možnost bezplatné účasti na akci pojmenované Swiss Challenge („Švýcarská výzva“) pro dvě jeho členky. A právě tuto možnost jsem využila a na Swiss Challenge se vypravila, a to společně s druhou – do té doby mi neznámou – skautkou, Aničkou.

Jely jsme autobusem do Curychu a odtud vlakem přes Bern do Frutigenu, kde jsme opět nastoupily do autobusu, který nás vyvezl po zakroucené silnici až do Adelbodenu. Na jedné stráni nad ním stojí mezi ostatními domky a chatami i Our Chalet („Naše chata“). Ta je ve skutečnosti tvořena několika chatami: je zde hlavní „Main Chalet“, „Baby Chalet“, kde kdysi pobývala zakladatelka světového centra, Helen Storrow a kde se také konal zahajovací čajový dýchánek, jehož se účastnili i Robert a Olave Baden-Powellovi, a několik dalších objektů. My jsme byly ubytovány přímo v Main Chalet, kde je zároveň umístěna jídelna a také několik menších místností a různých zákoutí, kde může člověk strávit hodiny prohlížením návštěvních knih, obrazů, nášivek, šátků či předmětů, z nichž mnohé pochází od Helen Storrow, Olave Baden-Powell a dalších.

[inpost_galleria thumb_width=“200″ thumb_height=“200″ post_id=“3756″ thumb_margin_left=“3″ thumb_margin_bottom=“0″ thumb_border_radius=“2″ thumb_shadow=“0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)“ id=““ random=“0″ group=“1″ border=““ show_in_popup=“0″ album_cover=““ album_cover_width=“200″ album_cover_height=“200″ popup_width=“800″ popup_max_height=“600″ popup_title=“Gallery“ type=“yoxview“ sc_id=“sc1410444730703″]
Swiss Challenge samozřejmě většinou nespočívala v sezení uvnitř chaty, ale naopak v nejrůznějších outdoorových aktivitách. Během jednoho týdne jsme navštívily lanové centrum „Adventure Park“, vyzkoušely bouldering a dokonce slaňovaly do 45 metrů hluboké skalní průrvy, jejímž dnem se hnala hučící zpěněná voda. Vodu jsme si užily i při raftingu na divoké vodě a při plavání v ledovcovém jezeře na Elsigenalpu. Shlížely jsme dolů z vrcholu Elsighornu a z Niesenu a kochaly se pohledem na Engstligenské vodopády, druhé nejvyšší ve Švýcarsku, a na zámek Oberhofen při plavbě lodí přes Thunersee. A protože jsme byly ve Švýcarsku, nemohly jsme nenavštívit čokoládovnu a žádná akce na Our Chalet se zase nemůže obejít bez již tradiční návštěvy nedalekého řezbářství, které je již tak spřízněno se skauty, že zde celý strop pokrývají skautské nášivky.

Kromě těchto aktivit jsme měly možnost poznat cizí kultury: Švýcar Franz nám zahrál na alpský roh, k jídlu jsme měly čokoládové fondue i švýcarské zapečené brambory, tzv. rösti, australské dobrovolnice nám vyprávěly o životě v Austrálii, Britky nás učily legrační písně k táborovému ohni a Kanaďanky zase znaly řadu krásných zpívaných modliteb před jídlem.

[inpost_galleria thumb_width=“200″ thumb_height=“200″ post_id=“3756″ thumb_margin_left=“2″ thumb_margin_bottom=“2″ thumb_border_radius=“0″ thumb_shadow=“0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)“ id=““ random=“0″ group=“3″ border=““ show_in_popup=“0″ album_cover=““ album_cover_width=“200″ album_cover_height=“200″ popup_width=“800″ popup_max_height=“600″ popup_title=“Gallery“ type=“yoxview“ sc_id=“sc1410444923725″]
Poznávaly jsme však nejen cizí písně, jazyky a jídla, ale i cizí skauting. Zjistily jsme, že tzv. guiding (skauting v čistě dívčích organizacích) je od toho našeho skautingu velmi odlišný. Nedokázaly jsme pochopit řadu věcí od drobností, jako bylo sekání dříví nožem či táborový oheň bez kytary přes nepředstavitelný randál, který děti dělaly uprostřed přírody, aniž by je jejich vedoucí napomínaly, až po časté povídání a zpívání, které často nahrazovalo akci a soutěživost. Na druhou stranu jsme ale musely u těchto girl guides obdivovat silné zaměření se na službu a neustálou snahu o změnu světa, která může začínat u drobností jako je každodenní šetření vodou a pokračovat například rozpoutáváním celosvětových diskusí o ožehavých tématech. I dvanáctileté a třináctileté girl guides jsou vedené k samostatnosti a nezávislosti a k přemyšlení v globálních souvislostech. Chápou, že se o sebe musí postarat, a to i po finanční stránce. Pokud někam chtějí jet, musí na to sehnat peníze prostřednictvím fundraisingu, jehož základům rozumí možná lépe než leckterý dospělý činovník v Junáku.
[inpost_galleria thumb_width=“200″ thumb_height=“200″ post_id=“3756″ thumb_margin_left=“2″ thumb_margin_bottom=“2″ thumb_border_radius=“0″ thumb_shadow=“0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.2)“ id=““ random=“0″ group=“4″ border=““ show_in_popup=“0″ album_cover=““ album_cover_width=“200″ album_cover_height=“200″ popup_width=“800″ popup_max_height=“600″ popup_title=“Gallery“ type=“yoxview“ sc_id=“sc1410445386533″]

Kdybych to měla shrnout, na Our Chalet se mi ohromně líbilo a ráda bych, aby i další české skautky a skauti měli možnost zažít atmosféru nejstaršího světového centra WAGGGSu, ať už jako účastníci akcí, dobrovolníci nebo běžní návštěvníci. Ráda se podělím o veškeré informace, případně hledejte přímo na webu Our Chalet http://www.ourchalet.ch/.