Výroba táborových mýdel aneb Projekt s lokálním působením a globálním přesahem

V duchu šestého bodu skautského zákona – Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských – se snažíme postupně měnit a zlepšovat své návyky na výpravách a táborech tak, abychom co nejvíce snížili naši ekologickou stopu. Jde to sice pomalu a řadu věcí stále děláme špatně, ale snahu zlepšit se nám nikdo nemůže upřít. I proto jsme se rozhodli zapojit do grantového programu Projekt s lokálním působením a globálním přesahem od Skautů na Zemi.

Míša a Leoš z našeho oddílu přišli s nápadem na výrobu vlastních ekologických mýdel, které by mohli vedoucí i děti používat na táboře. Poslední dva roky jsme již podobný přístup aplikovali. Šetrnější mýdla jsme však zatím vždy nakupovali v drogerii. S tím je ale konec, protože po několika pokusech Leoš našel ten správný recept a v pondělí 1. května nadešel ten správný čas ho vyzkoušet v praxi.

Sešli jsme se v 10 hodin v našich klubovnách a začali jsme drobným kvízem, který připravila Míša. Dozvěděli jsme se mimo jiné, kolik mýdla spotřebujeme při používání tuhé kostky a kolik při používání tekutého přípravku nebo jak vlastně mýdlo funguje.

Po kvízu následovala očekávaná výroba mýdla. Žezla se chopil Leoš a dětem postupně diktoval, kolik mají odvážit jednotlivých surovin. Po navážení olejů (slunečnicového, ricinového, kokosového a olivového) přišel na řadu sodný louh. Maruška chráněná brýlemi navážila potřebnou dávku, Květuška ji rozpustila ve vodě a Víťa s Betty ji pak ručně a mixérem smíchali s olejem. Na konci míchání se přidal do směsi ještě levandulový olej a sušená levandule a celý obsah se nalil do dřevěné formy, ze které vznikne velká kostka mýdla. Tu po ztuhnutí rozkrájíme na jednotlivé kousky, které si děti odvezou na tábor.

Po výrobě mýdla proběhlo ještě několik aktivit. V první aktivitě jsme měli za úkol zorientovat se v jednotlivých označeních přípravků, v certifikátech ekologické nezávadnosti a dalších symbolech uvedených na obalech. Poté jsme si společně prošli řadu nevhodných přísad kosmetických přípravků a nakonec jsme si zašli „nakoupit“ kosmetické přípravky podle jejich obsahu. Usoudili jsme, že nakoupit něco ekologicky šetrného je poměrně složitý proces.

V některém z dalších příspěvků vám zkusíme detailněji popsat postup výroby domácího mýdla. Nezapomeňte sledovat naše stránky.