Světové Jamboree v USA 2019

AKTUALIZACE:

Dnes (14. 6.) bylo spuštěno přihlašování. Informace najdete zde:
Informace o odhadované ceně najdete zde:

Pro přihlašující se

Kód střediska: 321.01
Jméno střediska: Junák – český skaut, středisko Jiřinky Paroubkové Domažlice, z. s.

– – –

Milé skautky, rangers, skauti, roveři a rodiče,

mnozí z vás mluvili nebo alespoň přemýšleli o tom, že by vyrazili na celosvětové setkání skautek a skautů – Jamboree, které proběhne 22. 7. – 2. 8. 2019 v Západní Virginii v USA. Poměrně rychle se přiblížil den, kdy začne registrování účastníků.

Registrace se otevírá 14. června! Čtěte dál…

Ačkoliv jde o velmi nákladnou akci, tak zatím neexistuje příliš mnoho informací, které by vám mohli pomoci při rozhodování, zda jet, nebo ne. Zkusím tedy shrnout alespoň to, co se běžně o Jamboree ví, co mi prozradili ti, co na nějakém byli a jaké kanály máte sledovat, aby vám nic neuniklo.

Kde hledat informace

Nejdůležitější a nejaktuálnější informace najdete na samotném webu akce. Všechny aktuální informace by se rovněž měly objevit na skautské Křižovatce, což je takový celostátní skautský informační rozcestník.

Na Křižovatce najdete první „motivační“ článek s rozcestník na weby a facebookové stránky, které se jamboree věnují. Podle organizátorů by informace detailnější informace (včetně ceny) měly být dostupné ještě před spuštěním registrace.

Cena

Cena nikde zatím stanovena nebyla. Od skauta, který se několika Jamboree zúčastnil v pozici vedoucího, jsem se dozvěděl hrubý odhad 45 000 Kč (včetně nákladů na dopravu). Je to však částka pouze orientační a může se o několik tisíců lišit. V průběhu Jamboree se pak může částka snižovat díky postupnému získávání sponzorů, dotací od obcí a vlastní aktivitou účastníků. Cenu tak nelze brát jako konečnou a je možné, že bude nakonec mnohem příznivější.

Kdo může jet

Účastníkem akce může být podle webu www.2019wsj.org každý, kdo se narodil mezi 22. červencem 2001 a 21. červencem 2005. Kdokoliv starší se pak může účastnit pouze jako mezinárodní servistým a nebo jako vedoucí patroly či jamoddílu (nároky na jejich kvalifikaci zatím neznám).

Co se tam bude dít?

Hlavním smyslem Jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství. Je to velká příležitost pro skauty jak poznat spoustu nových přátel, mnohdy na celý život. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel Baden – Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Na Jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se vzdělávají vtipnou formou a hrou ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) nebo si zkoušejí různé pokusy a zajímavosti. Zároveň prezentují svou zemi.

Registrace

Zatím to nemám potvrzené, ale registrace není podle mého názoru 100% závazná. Zároveň to, že se přihlásíte, ještě nemusí znamenat, že vás 100% vyberou. Včasná registrace tomu však podle mě může pomoct. Registrace má být otevřená až do podzimu, ale předpokládám, že zájem bude veliký. Teprve po ukončení registrace bude pravděpodobně potřeba zaplatit první zálohu na cestu na Jamboree. Zvažte tedy, zda se co nejdříve nepřihlásit a v případě, že usoudíte (ať už cenově či programově), že to není nic pro vás, tak případně registraci zrušíte. Tuto možnost se pokusím ještě do středy prověřit.

Máte dotazy? Napište mi!

Břeťa